Стъпка 5 – Анализ
Тази стъпка се извършва от лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More.
Макар лизинговата сделка да е „облечена“ в стокова форма, по своята същност тя е форма на кредитиране. Както всяка кредитна операция предполага, бъдещият кредитор, т.е. лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More извършва анализ на кредитоспособността на бъдещия длъжник, т.е. лизингополучателя.
Страховете на лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More
При подготовка за сключване на всяка лизингова сделка лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More има няколко основни опасения:
- че лизингополучателятЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More няма да ИСКА да заплаща едно или няколко бъдещи свои задължения;
- че лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More няма да МОЖЕ да заплаща едно или няколко бъдещи свои задължения;
- и ако едно от горните се случи и лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More възстанови владението си върху лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More и се опита да го продаде на вторичния пазар, това няма да се случи своевременно или на необходимата цена.
За да избегне сключването на подобни неизгодни за него сделки, лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More прибягва до анализ на кредитоспособността на своя потенциален лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More. Кредитоспособността /за разлика от банковото кредитиране/ обикновено е тясно свързана с конкретната лизингова сделка и лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More.
Информация за кредитния анализ
За да извърши своя анализ на кредитоспособността, лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More ползва три вида информация:
- информация, предоставена от лизингополучателя – идентификация, счетоводни данни или данни за доходите, оферта за избрания лизингов активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More;
- публична информация, например информация от Търговския регистър за данни за фирмата или данни за свързани фирми, Националния осигурителен институт за данни за служителите или осигурителните вноски и др.;
- специализирана информация, например Централния кредитен регистър при БНБ за информация за минало кредитно поведение на лизингополучателя, икономически анализи за очакванията за развитие на различни индустрии и др.;
- информация за лизинговата сделка, например продължителност, встъпителна вноска, сума за финансиране, доставна цена, остатъчна стойностОстатъчната стойност присъства при по-голямата част... More и подобни. Тази информация обикновено произлиза от формуляр „Искане за лизинг“, който е подаден от лизингополучателя;
- информация за лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More, като вид /нов или употребяван/, марка, модел, стойност, ДДС, доставчикТова е една от страните във... More, гаранция, допълнително оборудване и подобни.
Информацията от тези различни източници се събира и анализира с цел да бъдат преодоляни опасенията на лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More, както са описани по-горе.
Анализ на кредитоспособността
Самият анализ на кредитоспособността е процес, който е различен между различните лизингови компанииДружество, чиято основна дейност е отдаване... More, както и различен за различните експозиции.
При по-стандартни лизингови сделки може да се използва т.н. скоринг модел, където в предварително подготвена форма или софтуер, се въвеждат конкретни данни от събраната информация, като така се постига резултат с препоръка за одобрение или отхвърляне на предложената лизингова сделка.
Нормално е кредитният анализ при по-големи експозиции /надхвърлящи 100,000/, или при по-специфични лизингови активи /индустриално оборудване/ да бъдат по-задълбочени, по-продължителни и да изискват някои специфични документи /спецификации, описания, наръчници и т.н./.
Целта на анализа на кредитоспособността е да докаже, че:
- лизингополучателятЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More се очаква навременно да погасява всяко свое задължение /за това основно се ползва предишна кредитна история от ЦКР/;
- лизингополучателятЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More няма да бъде затруден в изплащането на всяко свое задължение /за това се използват данните за приходите на лизингополучателя, индустрията в която той е зает и собствеността, която той има/;
- в случай, че поради една от двете /или и двете/ горецитирани обстоятелства не бъде изпълнено в течение на лизинговия договор и лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More изземе своето обезпечение /лизинговия актив/, то той ще може да го реализира на вторичния пазар бързо и на цена, която да покрие оставащото вземане по лизинговия договор.
Чест повод за недоволство при лизингополучателите е продължителността на анализа на кредитоспособността им. В защита на лизингодателите е редно да се отбележи, че каквито и да било срокове започват да текат след пълната окомплектовка на изискваните документи по сделката. В противен случай, лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More просто няма възможност да направи своя анализ. Що се отнася до разумните срокове, то при относително стандартен актив и относително стандартна експозиция /различна за разлините компании/ може да се очаква срок от 5-7 дни за извършването на кредитен анализ.
Положителното становище от анализа на кредитоспособността на лизингополучателя води до предложение за сключване на лизингова сделка. Отрицателнто становище, води до отказ на лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More от сключване на предложената сделка. … е, както и в живота има и средно положение – за това помогата „мерките за засилване на кредитоспособността“.
Мерки за засилване на кредитоспособността
ОК, ясно е, че не всеки потенциален лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More притежава едновременно:
- Безупречна кредитна репутация без каквито и да било просрочия, по които и да било задължения;
- Стабилни и увеличаващи се входящи парични потоци, които правят търсеното лизингово финансиране незначително;
- Перспективен бизнес или занятие.
Дори само последното зависи силно от пазарната конюнктура, а от него зависи и „безупречната кредитна репутация“. Факт е, че през годините на финансова криза и последващата стагнация, голяма част от фирмите и физически лица са изпадали в един или друг случай в затруднено финансово положение, което нарушава „безупречната им репутация“. Факт е и че „входящите парични потоци“, било те от заплата, от продажби на стоки и услуги или от друг ангажимент също са колебаеща се величина.
Или ако случайно горните изисквания са напълно изпълнени, то не всяка лизингова сделка има:
- Силно ликвиден лизингов активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More
- Високо-надежден доставчикТова е една от страните във... More на актива
- 50% встъпителна вноска
- 12 месеца продължителност на лизинга
За по-лесна илюстрация може да кажем: всеки лизингодателЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More би искал да даден на лизинг нов лек автомобил на Лукойл Нефтохим /едно от водещите дружества по приходи в България/.
Важно е да се каже, че лизингодателите разглеждат кредитосподобността през призмата на лизинговата сделка. Или иначе казано, даден лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More е възможно да няма достатъчно кредитоспособност за една лизингова сделка /например лизинг на индустриално оборудване за 1 милион/, но да е напълно кредитоспособен за друга /лизинг на 10 автомобила/.
Макар всички лизингодателиЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More да търсят гореописаният идеален лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More и идеална лизингова сделка, те са съвсем наясно с икономическата действителност. Получава се леко противоречие – всички търсят „идеалното“ но осъзнават, че подобни възможности са ограничени.
Начин за решаване на това противоречие представляват мерките за засилване на кредитоспособността.
Напомняме отново, че анализът на кредитоспособността е пряко свързан с останалите компоненти на лизинговата сделка – размер на финансираната сума, лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More, лизинговия срокЛизингов срок е продължителността на лизинговата... More, встъпителната вноска.
И тук би следвало лизингодателите да играят водеща роля, но е препоръчително и активното участие и на лизингополучателятЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More. Мерките за засилване на кредитоспособността предполагат намиране на допълнително обезпечение по лизинговата сделка в допълнение към лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More, поради опасения на лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More или от недобросъвестност или от невъзможност на лизингополучателя да посрещне някои бъдещи задължения, до които опасения лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More е достигнал по време на своя анализ на кредитоспособността.
Важно е да се отбележи, че към засилване на кредитоспособността се пристъпва при „леко разклатена“ кредитоспособност, а не в случай на пълна липса на такава, т.е. беден и безработен човек, с просрочие на сметките за ток, няма да може да се възползва от каквито и да било мерки за засилване на кредитоспособността.
Ето някои от най-често използваните мерки за засилване на кредитоспособността:
- Корекция на лизинговите параметри
Както споменахме, кредитната способност на бъдещия лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More се анализира не абстрактно, а в пряко отношение към желаната лизингова сделка. Съответно най-лесният и най-често използван метод за засилване на кредитоспособността е моделиране или корекция на някои от параметрите на лизинговата сделка.
Лизинговите сделки имат много параметри, което помага за точното им напасване по отношение на резултата от кредитния анализ на лизингополучателя. Най-лесно ще бъде да илюстрираме корекцията в лизинговите параметри с цел засилване на кредитоспособността и сключване на лизингова сделка с три примера:
Пример 1: Потенциален лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More желае придобиването на автомобил на лизинг с 5% встъпителна вноска, същевременно кредитният анализ показва, че така получилата се лизингова вноска ще бъде прекалено висока за посрещане и оттук уязвимост към просрочие. Съответно лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More предлага засилване на кредитоспособността чрез увеличаване на встъпителната вноска на 20% за същия лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More и същия актив. Така стоковият риск на лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More намалява, като същевременно намалява и размера на месечната вноска. Ако лизингополучателятЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More има възможност за подобна по-висока лизингова вноска, то лизинговата сделка ще може да се случи.
Пример 2: Потенциален лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More желае придобиването на специфично индустриално оборудване при срок на лизинговата сделка от 7 години, но лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More е загрижен за перспективите пред дадената индустрия в толкова дълъг срок, както и в затруднената ликвидност на лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More. Съответно решение може да бъде намерено при скъсяване на лизинговия срокЛизингов срок е продължителността на лизинговата... More на 4 години и/или силно увеличаване на встъпителната вноска. Целта е чрез засилване на кредитоспособността на лизингополучателя по тази сделка, тя все пак да може да бъде сключена.
Пример 3: Потенциален лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More желае придобиване на употребяван автомобил на лизинг на стойност 20,000 лева с встъпителна вноска от 20% и срок от 24 месеца. ЛизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More, обаче се опасява от вторичната стойност на употребявания автомобил, липсата на гаранция и несигурността за това какво точно се купува и колко дълго ще може да се експлоатира. Съответно лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More предлага финансиране на същият вид автомобил, но в ново състояние на стойност 60,000 лева с встъпителна вноска от 5% и срок на лизинга от 60 месеца, като реално така дори подобрява параметрите на оригинално търсената сделка за лизингополучателя и премахва причините за своите опасения.
Моделирането на параметрите на лизинговата сделка засилва кредитоспособността на лизингополучателя и дава възможност за нейното реализиране.
- Поръчителство по лизинговата сделка
Поръчителството представлява поемане на ангажимент от трето лице за покриване на всички задължения по лизинговия договор, в случай че лизингополучателятЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More има затруднения. То се използва при „леко“ неприемлива кредитоспособност или „леко“ неприемлив лизингов активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More.
За физическите лица поръчител може да бъде друго физическо лице, чиято финансова репутация или финансови възможности са по-добри от тези на лизингополучателя. Възможно е също това да бъде фирмата-работодател на бъдещия лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More.
За юридическите лица най-често се използва поръчителство на един или няколко от собствениците на капитала в качеството им на неограничено отговорни физически лица. Самата форма подсказва и желанието на лизингодателите да „избягат“ от юридическата форма на „ограничено отговорно дружество“, особено ако са леко разколебани от своя финансов анализ. При фирмите-лизингополучатели това може да бъде и фирма-майка /при холдингови структури/ или фирма-партньор /например голям клиент на лизингополучателя, който ще изкупува продукцията, произвеждана с лизинговото оборудване/.
Както се вижда и в двата случая чрез поръчителството, освен допълнителен финансов източник, се осигурява и преференциално третиране при евентуални финансови затрудения и по-голямо желание за своевременно погасяване на задълженията от лизингополучателя и пълна подкрепа от надежден поръчител.
- Ипотека на недвижимо имущество
Тази форма на засилване на кредитоспособността предполага сключване на допълнителен договор, който е обвързан с плащанията по лизинговия договор за ипотека на недвижимо имущество. Договорът предполага, че при просрочие на задължения по лизинговия договор от лизингополучателя, ипотеката ще влезне в сила и лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More ще може да използва и ипотекираното имущество /освен лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More/ за удовлетворяване на своите вземания.
Тази форма на засилване на кредитоспособността има смисъл при по-големи експозиции на лизинговата сделка и/или при по-високо рисков актив и/или по-неприемлива конструкция на лизинговата сделка /например твърде дълъг срок на лизинга по отношение на амортизацията на актива/.
Макар да се среща относително рядко, подобно засилване на кредитоспособността дава възможност за преодоляване на затрудения с кредитоспособността в някои специфични случай, като така позволява сключването на лизинговата сделка.
- Обвързване на няколко лизингови сделки
Нормално е даден лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More да ползва услугите на един лизингодателЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More за повече от една сделка. Такъв е и стремежът на повечето лизингодателиЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More. Същевременно с всяка следваща сделка експозицията /оставащите вземания/ към даденият лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More се увеличава и ако неговата кредитоспособност е била напълно достатъчна в началото, то с увеличаването на експозицията тя прогресивно намалява.
Начин за засилване на кредитоспособността в подобни случаи е обвързването на всички лизингови сделки към един и същ лизингодателЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More. Формалният начин това да стане е т.н. „cross default” клауза в лизинговите договори. Тази клауза предвижда, че просрочие по един от договорите, ще се счита за просрочие по всички. По този начи лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More увеличава своето обезпечение, като включва и лизинговите активи на по-ранни договори, където по-голяма част от стойността им е вече изплатена.
- Обратно изкупуване от доставчикътТова е една от страните във... More
Знаем, че един от страховете на лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More е, че при спиране на плащанията от лизингополучателя по даден договор и изземване на лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More, той няма да може да го реализира своевременно или на необходимата цена. Тези опасения са особенно валидни при лизинг на по-специфично оборудване, пазарът за което е сравнително ограничен. Възможно е дори лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More с безупречна репутация и чудесен паричен поток да няма достатъчно добра кредитоспособност за покупка на особено специфично оборудване /напомняме, че лизинговият активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More е основното обезпечение за вземянията по лизинговия договор от лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More/.
На помощ в подобни случаи може да се притече самият доставчикТова е една от страните във... More на оборудването, който отлично познава лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More, има възможност да го рецилклира при необходимост и със сигурност има достъп до подходящото търсене. Обвързването на доставчикътТова е една от страните във... More с лизинговата сделка се извършва чрез договор за обратно изкупуване, който е огледален на изплащането на лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More към лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More.
Например, ако доставната цена е 100 и встъпителната вноска е 20, търсеното обратно изкупуване от доставчикаТова е една от страните във... More в първия ден след покупката ще бъде 80, като тази сума намалява всеки месец със сумата на всяка следваща месечна вноска. Ако доставчикътТова е една от страните във... More е склонен на това, то договорът за обратно изкупуване може да се използва за засилване на кредитоспособността на лизингополучателя по дадената сделка и тя да бъде сключена. Излишно е да се споменава, че в тези случаи реномето и финансовото положение на доставчикаТова е една от страните във... More също стават обект на анализ от лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More.
- Увеличаване на лихвите
Последна, но не по значение, е мярката за засилване на кредитоспособростта, чрез увеличаване на лизинговата лихва. Много лизингови компанииДружество, чиято основна дейност е отдаване... More имат предварително одобрени лихвени нива за различните групи клиенти в зависимост от тяхната кредитоспособност.
Ето пример за това как работи този метод:
Ако за даден еднакъв лизингов активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More /например автомобил/, който струва 100 единици и еднакви други лизингови параметри допуснем, че лихвата за „отличен“ клиент е 10% годишно /използваме не пазарни, а лесни за онагледяване нива/, то може сделката да бъде сключена и с „приемлив“ клиент на нива от 20%. Точно този пример предполага че „приемливият“ лизингополучателЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More е точно два пъти по склонен към просрочия и пълна загуба на лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More. Неговата кредитоспособност се засилва от групирането на много подобни лизингополучателиЛизингополучателят е ползвателя на лизинговата услуга.... More в една група, като завишеният риск се покрива от завишените лихви. В нашия пример лихвите от 5 лизингополучателя биха покрили пълна загуба на лизинговия активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More от 6-тия такъв. От това лизингодателятЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More няма да спечели, но неговия риск ще бъде покрит и съответно той би бил склонен да сключи дадената сделка, макар и не с „идеален“ клиент, а само с „приемлив“. Важно да се отбележи тук е и наличието на лизингов активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More и относително рядкото му „пълно погиване“ комбинирано с пълна липса на застрахователно покрите. Лизинговият активЛизинговият актив е обектът на лизинговата... More, комбиниран със завишени лихви, може да преодолее част от опасенията на лизингодателяЕдна от страните в лизинговата транзакция.... More и да направи лизинговата сделка възможна.
* * *